Ubezpieczenia komunikacyjne obowiązkowe i dobrowolne – to musisz o nich wiedzieć!
Zakup ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jednak są dostępne także dobrowolne polisy, które warto wybrać, jeśli chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę. Sprawdź, co obejmuje każda z nich oraz w jakich sytuacjach może Ci się przydać. Przekonaj się, że wcale nie muszą być one bardzo drogie. Dzięki nim wyruszysz w każdą podróż ze spokojniejszą głową.
Ubezpieczenia dobrowolne i obowiązkowe – rodzaje
Polisa OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie, które musi kupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Jego brak wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Z kolei nabycie polis dobrowolnych zależy od indywidualnych preferencji. Do tego rodzaju ubezpieczeń zalicza się:
- Autocasco (AC),
- NNW,
Każde z nich swoim zakresem obejmuje inny rodzaj ochrony. Dowiedz się nieco więcej na ich temat, aby podjąć najlepszą decyzję.
Czym jest ubezpieczenie OC?
OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ma pokrywać szkody wyrządzone przez sprawcę na mieniu oraz osobach biorących udział w zdarzeniu drogowym. Dzięki niemu kierowca pojazdu, który przyczynił się do kolizji lub wypadku, nie musi płacić odszkodowania samodzielnie.
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych określa wysokość maksymalnych sum gwarancyjnych. W przypadku szkód osobowych jest to równowartość 5 210 000 euro, a szkody na mieniu są pokrywane do wysokości 1 050 000 euro. Są to wysokie kwoty, dlatego trzeba pamiętać o zakupie OC w terminie.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowanie nawet, gdy pojazd sprawcy nie miał ważnej polisy. W takiej sytuacji jednak będzie wnioskował o zwrot poniesionych kosztów w ramach regresu ubezpieczeniowego.
Pamiętaj! OC najczęściej przedłuża się automatycznie. Istnieje jednak kilka wyjątków, które mogą spowodować brak ciągłości między polisami. Jednym z nich jest korzystanie z ubezpieczenia dotychczasowego właściciela pojazdu, który kupiłeś z drugiej ręki. W takim przypadku musisz przedłużyć polisę samodzielnie lub wybrać ofertę innego towarzystwa.
Co warto wiedzieć o Autocasco?
Jest to dobrowolne ubezpieczenie, na którego zakup decyduje się najwięcej kierowców. Ma ono chronić przed finansowymi skutkami kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu. W przeciwieństwie do OC odszkodowanie z Autocasco (AC) jest wypłacane także sprawcy kolizji czy wypadku na pokrycie szkód powstałych w jego pojeździe. Jego zakres nie jest regulowany przepisami prawa, dlatego trzeba wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb.
Większość ubezpieczycieli oferuje trzy warianty takiego ubezpieczenia:
- mini AC,
- standardowe AC,
- AC all risk.
Pierwsze z nich obejmuje tylko jedno zdarzenie, którym może być np. kradzież auta. Zapewnia najbardziej okrojoną ochronę i bardzo często jest ono oferowane w pakiecie razem z OC. Standardowe AC obejmuje większą liczbę ryzyk, do których można zaliczyć np. pożar czy uszkodzenie pojazdu przez nieznanych sprawców. Najszerszą ochronę zapewnia AC all risk. Zanim jednak podpiszesz umową na taką polisę, dokładnie sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Znajdziesz w nim opis sytuacji, w których wypłata odszkodowania nie jest możliwa.
Pamiętaj! Nawet najlepsze AC nie ochroni Cię przed skutkami zdarzeń, które były wynikiem rażącego niedbalstwa lub celowego działania. Ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty odszkodowania także wtedy, gdy prowadziłeś pojazd bez uprawnień, pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, a także wtedy, gdy auto miało ważnych badań technicznych.
Czym jest ubezpieczenie NNW?
NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to kolejna dobrowolna polisa, której nie trzeba kupować, ale warto to zrobić. Obejmuje ona ochroną życie oraz zdrowie kierowcy i pasażerów znajdujących się w aucie w chwili zdarzenia drogowego. Odszkodowanie może zostać przeznaczone przede wszystkim na zakup leków, a także pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji.
Kiedy warto kupić Assistance?
Dobrowolne ubezpieczenie Assistance zapewnia wsparcie techniczne, medyczne oraz informacyjne podczas podróży. Jego zakres także może się różnić w zależności od oferty, ale najczęściej obejmuje holowanie pojazdu, organizację samochodu zastępczego lub noclegu oraz dostarczenie paliwa. Jest ono niezwykle przydatne zwłaszcza, gdy dużo podróżujesz. Dzięki niemu nie będziesz musiał się martwić, co zrobisz w kłopotliwej sytuacji.
Jak znaleźć ubezpieczenie?
W znalezieniu ubezpieczenia dopasowanego do indywidualnych potrzeb pomoże Ci porównywarka, którą znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Dzięki niej szybko i bez wychodzenia z domu sprawdzisz propozycje różnych firm. Kalkulator pomoże Ci znaleźć najtańsze OC oraz ubezpieczenia dobrowolne o takich zakresach ochrony, których potrzebujesz. Przekonaj się, że nie musisz przepłacać za swoje polisy.