Volkswagen Transporter najpopularniejszy w segmencie używanych pojazdów użytkowych

samochody-dostawcze

Indeks atrakcyjności pojazdów użytkowych, zaprezentowany w tym miesiącu przez grupę remarketingową Aston Barclay, wskazał duże zainteresowanie używanymi modelami Volkswagen Transporter.

Według Aston Barclay VW Transporter jest szczególnie popularny w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz wśród firm zajmujących się przebudową furgonów na kampery.

Na drugim miejscu znalazł się Iveco Daily, który, jak zauważa Aston Barclay, jest dostępny na rynku używanych pojazdów o ładowności do 7 ton, dlatego głównie zainteresowane są nim firmy z sektora przemysłu ciężkiego.

Geoff Flood, krajowy menedżer sprzedaży samochodów użytkowych w Aston Barclay, wyjaśnia: „Od pierwszego kwartału 2020 roku rynek używanych pojazdów dostawczych wzrósł o 48,3%, co przekłada się na wzrost cen o 2381 funtów. Pomyśleliśmy, że poza ceną dobrze byłoby zobaczyć, jakie marki i modele są najpopularniejsze na aukcjach. Ford, Mercedes i Volkswagen pojawiają się w naszym zestawieniu, natomiast IVECO Daily to jedyny ciężki van, który znalazł się na liście 25 najpopularniejszych maszyn”.

Ceny używanych pojazdów użytkowych rosły w ciągu ostatnich dwóch lat i przewiduje się, że ten trend będzie nadal trwał.

Najpopularniejszy pickup to Toyota Hilux, która zajęła trzecie miejsce w indeksie Aston Barclay.

Na liście 25 najpopularniejszych maszyn znalazło się łącznie 10 furgonów, 4 pickupy i 11 furgonów pochodnych, przy czym 5 z 25 najlepszych miejsc zajął Ford, potwierdza to niesłabnącą popularność marki wśród nabywców używanych pojazdów.

Zestawienie Aston Barclay opiera się na trzech kluczowych wskaźnikach: ilości wyświetleń przed sprzedażą w sieci, liczbie fizycznych i internetowych ofert sprzedaży oraz osiągniętej cenie sprzedaży.

Czy warto kupić samochód po gradobiciu?

wgniotki po gradzie

Gradobicia są uciążliwym problemem nie tylko dla kierowców, ale też ich samochodów. Niektórzy muszą kupić nowe auto lub zastanawiają się nad jego naprawą, ponieważ te opady atmosferyczne spowodowały znaczące szkody. Czasem zapada decyzja związana ze sprzedażą uszkodzonego przez grad pojazdu. W niniejszym artykule powiemy, czy warto kupić samochód po gradobiciu, a także podpowiemy, w jaki sposób uniknąć szkód spowodowanych przez grad.

W jaki sposób naprawić samochód po gradobiciu?

Gradobicie jest takim zjawiskiem atmosferycznym, które wyrządza wiele szkód. W większości przypadków dotyczy to właśnie naszych samochodów, które nie są objęte ochroną. Liczne wgniecenia, pęknięte szyby, uszkodzone karoserie są efektami tego niekorzystnego zjawiska. Niektóre osoby szukają odpowiednich firm, aby naprawić uszkodzone auto. Gdzie można znaleźć takie serwisy? Na przykład samochód po gradobiciu można naprawić z pomocą www.wgniecenia.pl, firmy, która oferuje usuwanie wgnieceń powstałych wskutek gradobicia, stłuczek parkingowych, spadających kasztanów w okresie jesiennym itp. Dodatkowo takie firmy specjalistyczne mogą naprawić karoserię, która została uszkodzona na skutek jakiegoś aktu wandalizmu – co bywa częstszym przypadkiem.

Można samemu spróbować naprawić maskę samochodu, jednakże możemy nie zrobić to w tak profesjonalny sposób. Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami tej dziedzinie, możemy skorzystać z usług specjalistycznych firm.

Ile kosztuje naprawa karoserii po gradobiciu?

W zależności od ilości uszkodzeń i ich umiejscowienia koszt naprawy może być zróżnicowany. Przy zwykłych, niewielkich wgnieceniach w karoserii można zapłacić około 50 zł (wartość liczona od pojedynczego wgniecenia). W przypadku, gdy mamy do czynienia z większymi uszkodzeniami tj. wybite szyby, duże i wypukłe wgniecenia, można zapłacić około 500 zł wzwyż.

Czy warto kupić samochód po gradobiciu?

Osoby, które zamierzają kupić samochód po gradobiciu, powinny zwrócić szczególną uwagę na jakość auta. Firmy zajmujące się sprzedażą uszkodzonych samochodów starają się zminimalizować widoczne uszkodzenia i dodatkowo zmniejszają przy tym koszt.
Odpowiadając na powyższe pytanie – warto kupić samochód po gradobiciu, jeśli uszkodzenia dotyczą tylko i wyłącznie karoserii, a nie elementów wewnętrznych, które są odpowiedzialne za pracę samochodu. Nie dość, że uzyskamy użytkowe auto, to także koszt takiego samochodu może być znacznie mniejszy.

Jak uniknąć szkód spowodowanych przed grad?

W zasadzie ciężko uniknąć jakiekolwiek szkody spowodowanej przez opady atmosferyczne. Większość zaparkowanych samochodów znajduje się na otwartej przestrzeni, gdzie nie mamy wpływu na ich ochronę. Z kolei osoby, które parkują swoje auta w garażach lub parkingach podziemnych, nie muszą się martwić o szkody spowodowane przez różne opady, ale ich samochody są narażone na stłuczki.

Aby zredukować uszkodzenia spowodowane przez gradobicia, można przysłonić samochód folią ochronną. Taki sposób powinien zminimalizować wgniecenia, które generują dodatkowe koszty naprawy.

Samochodowa klimatyzacja

Nadeszła pora, by nabić klimatyzację? Dowiedz się, gdzie w Katowicach można to zrobić, a także jakie dodatkowe usługi oferują przy tym autoserwisy.

Materla

Nie wypada pisać o sobie? Czy są jakieś reguły, które o tym mówią? Spokojnie, zrobimy tu przegląd kilku katowickich serwisów, gdzie możecie nabić klimatyzację, ale czy można pominąć nasz serwis, gdy poruszany jest taki temat? Nasi klienci wiedzą zresztą doskonale, że zajmujemy się między innymi wymianą i uzupełnianiem czynnika chłodzącego, badaniem wydajności klimatyzacji, naprawą i wymianą uszkodzonych elementów chłodniczych, a także rozbudową systemu klimatyzacyjnego o nowe funkcje. Jeśli szukacie serwisu w Katowicach, gdzie można nabić klimatyzację, jak najbardziej możecie więc zawitać do nas. Ale oczywiście nie tylko. Gdzie jeszcze w mieście świadczy się takie usługi?

I&S Autoserwis

Ten serwis działa przy ulicy Dębowej 16b. Warsztat i autoserwis w jednym oferuje szeroki zakres usług – naprawę usterek mechanicznych, elektroniki i elektryki, konserwacje podwozia, usługi wulkanizacyjne. Serwis układów klimatyzacji jest tu więc tylko jedną ze świadczonych usług. I&S Autoserwis zapewnia o indywidualnym podejściu do klienta, wysokiej jakości usług w niskiej cenie i profesjonalnym sprzęcie, z którego korzystają jego pracownicy.

Samochodowa klimatyzacja

Auto-Klinika

Ten serwis samochodowy działa przy ulicy Kłodnickiej 44. Posiada bogate doświadczenie w serwisowaniu i nabijaniu klimatyzacji oraz przeglądzie jej systemów. Zespół mechaników i elektryków zajmuje się tym już od ponad 10 lat.

Pracownicy korzystają przy tym z najnowszych urządzeń do wykonywania testu szczelności układu. Oferta serwisu obejmuje napełnianie układu czynnikiem chłodniczym R134a i R1234YF, dokładne sprawdzenie szczelności podzespołów klimatyzacji, odgrzybianie urządzeniem o przemysłowej wydajności, ewentualną diagnozę i naprawę usterek, a także w razie potrzeby uszczelnianie sprężarek i złączy klimatyzacyjnych.

Napełnianie klimatyzacji jest wykonywane za pomocą urządzeń VIAKEN X520, VALEO Clim Fill Advance, BOSCH ACS 611 i TEXA 760R.

Quick Service Katowice

Warsztat działający przy ulicy Dębowej 49 oferuje serwis klimatyzacji w dwóch wariantach. Serwis podstawowy kosztuje 350 zł i obejmuje sprawdzenie szczelności układu, ilości oleju i czynnika chłodzącego R134a oraz uzupełnienie ich.

Serwis klimatyzacji pełny to już koszt 500 zł. Obejmuje on sprawdzenie szczelności układu, kontrolę ilości czynnika chłodzącego i oleju, uzupełnienie w razie potrzeby oleju i czynnika chłodzącego R134a do 40 gramów, odgrzybianie klimatyzacji i wymianę filtra kabinowego (za który płaci się osobno). Jeżeli zajdzie konieczność zastosowania większej ilości czynnika albo zmiany jego rodzaju, cena usługi może się zmienić.

Najnowocześniejsza klimatyzacja w aucie

Klimatyzacja w aucie to przydatny gadżet, zwłaszcza podczas upalnych dni. Nic tak nie przynosi ulgi jak przyjemny chłodek, podczas gdy na dworze skwar. Jednak przez bardzo wielu kierowców jest używana nie właściwie, co powoduje częste jej psucie. W poniższym artykule podpowiadamy, jak dbać o klimatyzację.

Klimatyzacja zimą

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio używana klimatyzacja przyczynia się nie tylko do jej poprawnego działania, ale przede wszystkim, do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Zwłaszcza w deszczowe i zimowe dni. Klimatyzacja włączana podczas niskich temperatur bardzo szybko osusza powietrze i usuwa zamglenia powstające na szybach, które w znaczny sposób utrudniają widoczność. Ponadto wilgotność powietrza połączona ze śniegiem, jaki przenosimy na ubraniach oraz na butach powoduje zbieranie się wody w samochodzie. To z kolei prowadzi do gnicia oraz grzybienia poszczególnych elementów tapicerki, wpływając tym samym niekorzystnie na nasze zdrowie. Wilgoć zbierająca się na szybach podczas silnych mrozów zamienia się w warstwę lodu. Dlatego też najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się lub ograniczenie wilgoci w pojeździe jest systematyczne osuszanie powietrza.

Klimatyzacja nie znosi bezczynności. Jej wydajność oraz efektywność uzależniona jest od częstotliwości jej użytkowania. Dłuższe nieużywanie, zwłaszcza zimą, powoduje częstsze powstawanie korozji na elementach ciernych sprzęgła sprężarki. Należy również pamiętać, że układ klimatyzacji odpowiadający za chłodzenie jest jednocześnie nośnikiem oleju dla sprężarki. Dlatego, jeśli przez dłuższy czas jej nie używamy, wówczas olej oraz czynnik chłodzący ulegają rozwarstwieniu, przez co po włączeniu klimatyzacji następuje nieprawidłowe smarowanie tychże elementów. W sprężarce tłokowej dodatkowo powstają rysy, pojawiają się opiłki, a to wszystko razem, wpływa na niszczenie całego układu. Zatem, aby uniknąć tych oraz innych problemów wynikających z nieużywanej klimatyzacji, najlepiej raz w tygodniu nawet na kilka minut ją włączyć.

Samochodowa klimatyzacja

Jak dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja bez względu na porę roku wymaga regularnych przeglądów oraz serwisowania. Przed włączeniem klimatyzacji warto przewietrzyć samochód. To pomaga w wyrównaniu temperatury, jaka panuje w samochodzie, z tą na zewnątrz. Dzięki temu klimatyzacja szybciej chłodzi lub ociepla wnętrze samochodu. Zawsze zamykaj okna. To w zasadzie „oczywista oczywistość”, że podczas jej pracy konieczne jest zamykanie okien. W przeciwnym razie urządzenie pracuje na znacznie zwiększonych obrotach, przez co pobiera więcej paliwa i szybciej się „męczy”. Raz w roku lub co 10 000 kilometrów rób przegląd klimatyzacji. To bardzo ważne, ponieważ podczas takiego przeglądu wymieniany jest filtr kabinowy i czyszczony cały układ klimatyzacji.

Istotne jest również systematyczne czyszczenie, odgrzybianie i dezynfekcja urządzenia. Najskuteczniejszą metodą jest ozonowanie, które można wykonać, umieszczając wewnątrz auta ozonator, który zabija wszystkie bakterie, roztocza oraz najmniejsze zanieczyszczenia klimatyzacji. Kiedy czujemy nieprzyjemny zapach, częściej parują szyby i pojawiają się szumy to znak, że niezwłocznie trzeba jechać do serwisu klimatyzacji. Wszystko to wskazuje na nieprawidłowo działający mechanizm.

Klimatyzacja

Klimatyzacja jest jednym z najważniejszych elementów w samochodzie, który wpływa na komfort podróżowania. Nic więc dziwnego, że nawet Ci kierowcy, którym niespieszno do napraw wszelakiego rodzaju, serwis auto klimy regularnie odwiedzają. A na czym polega taki przegląd oraz ile kosztuje? Sprawdzamy.

Co obejmuje serwis auto klimy?

Powody, dla których kierowcy wybierają się na przegląd klimatyzacji, są głównie dwa: skończył się czynnik, który odpowiada za chłodzenie lub z nawiewów wydobywa się nieprzyjemny zapach. W obu przypadkach konieczny jest kompleksowy serwis. Na czym polega?

Serwis klimatyzacji obejmuje np.: czyszczenie, odgrzybianie, napełnianie (http://top-autoserwis.pl), a wykonanie kompleksowej usługi zwykle nie trwa dłużej niż godzinę. Zaraz omówimy, na czym polega każda z czynności podejmowana w ramach przeglądu, wcześniej jednak chcielibyśmy zaznaczyć, kiedy warto się na niego udać. I tu sprawa jest bardzo prosta: na początku wiosny. Wtedy temperatury są przyjemne, a słaba wydajność klimatyzacji jeszcze aż tak bardzo nie doskwiera, natomiast… w warsztatach nie ma dużych kolejek. Latem, cóż, bywa gorzej – nie brak kierowców, którzy czekają na ostatnią chwilę. A potem czekać mogą długo, bo nawet tydzień czy więcej. W końcu takie jest zapotrzebowanie i każdy chce „już, teraz, natychmiast”. Bo jak tu jeździć bez klimatyzacji, gdy na dworze jest 30 stopni? No właśnie – nie da się.

Zanim serwisant przystąpi do napełniania układu czynnikiem, sprawdza jego szczelność. Najpierw odsysane są stare resztki czynnika, po czym w układzie wytwarza się próżnię. Jeśli uda się ją utrzymać przez określony czas, oznacza to, że układ jest szczelny i można go ponownie napełnić. Nie można pominąć tego kroku, ponieważ w sytuacji, gdy z klimatyzacji „ucieka” czynnik, szybko przestaje działać.

Podczas uzupełniania czynnika, dodaje się też oleju do smarowania kompresora. To nie trwa długo, jest rutynową czynnością. Konieczne jest odgrzybianie oraz raz w roku – wymiana filtrów kabinowych. Odgrzybianie obecnie najczęściej robi się poprzez ozonowanie, które jest metodą bezpieczną dla zdrowia. Unikaj warsztatów, w których nadal stosuje się chemiczne środku do oczyszczania klimatyzacji.

To podstawowe czynności wykonywane w ramach serwisu klimatyzacji. Jeśli jednak wybrane elementy są już zniszczone lub układ jest nieszczelny, konieczna będzie dalsza diagnostyka oraz naprawa. Ale co trzeba zrobić i ile to kosztuje, dowiesz się już w warsztacie.

Ile kosztuje przegląd klimatyzacji w samochodzie?

To, ile będzie kosztować przegląd klimatyzacji, zależy w głównej mierze od ilości czynnika chłodzącego, który należy wprowadzić. Ceny są różne, zaczynają się od 100 zł, mogą sięgać do 300 zł, jeśli chcesz napełnić układ do pełna.

I tutaj mamy wskazówkę – wybierz się na przegląd jeszcze przed sezonem, wtedy wiele warsztatów oferuje promocyjne ceny, dzięki którym możesz oszczędzić nawet do 100 zł. Zima to dla nich „martwy sezon”, w ten sposób pozyskują klientów. Ty nie dość, że nic nie tracisz, to jeszcze oszczędzasz i nie czekasz w kolejkach.

Dla porządku jeszcze przypomnimy, że w ramach tej usługi zwykle wykonuje się sprawdzanie szczelności z odciąganiem wilgoci, pomiar efektywności chłodzenia, napełnianie oleju i uzupełnienie czynnika chłodzącego.

Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Podstawą dbania o klimatyzację w aucie jest regularne robienie przeglądów, odgrzybianie i wymiana filtra kabinowego – to już wiesz. Ale co jeszcze?

Na początek mamy ciekawostkę. Nawet zimą konieczne jest używanie klimatyzacji. I zdajemy sobie sprawę z tego, że może obniżanie temperatury nie jest tym, na co koniecznie masz ochotę w tych miesiącach, ale uwierz nam, trzeba. Dlaczego? Ponieważ czynnik zawiera środki smarujące i konserwujące układ, zbyt długa przerwa będzie więc mu szkodzić. Zatem zimą używaj klimatyzacji do odparowania szyb.

Natomiast latem, zanim ją włączysz, przewietrz przez chwilę samochód, aby wyrównać temperaturę (auto stojące na zewnątrz nagrzewa się, temperatura w nim jest wyższa, niż na dworze). A gdy już włączysz klimatyzację, zamknij okna. Dokładnie w tej kolejności. Prawda, że proste? To teraz zacznij wdrażać te porady w życie.