Jakie filtry potrzebujesz do samochodu?

Komfort użytkowania pojazdu jest w dużej mierze uzależniony od tego w jaki sposób dbasz o elementy jego konstrukcji. Czasem zapominasz jak istotną rolę odgrywają w aucie filtry samochodowe, nie wiesz, że zapewniają bezawaryjną jazdę. Jakich filtrów potrzebujesz do samochodu?

Dlaczego wymiana filtrów w samochodzie jest ważna?

Samochód jest wyposażony w kilka rodzajów filtrów i każdy z nich odpowiada za właściwe funkcjonowanie konkretnej części pojazdu. Sprawne filtry samochodowe zapewniają prawidłową pracę silnika, wydłużają okres eksploatacji auta i zapobiegają uszkodzeniom, których naprawa wymaga sporych nakładów finansowych. Kierowcy często bagatelizują filtrację zanieczyszczeń, przez co narażają pojazd na awarię podzespołów, nie pamiętają, że systematyczna wymiana filtrów znacznie zwiększa żywotność pojazdu.

Obecnie na rynku znajdziesz filtry dedykowane do konkretnych modeli oraz takie, które są odpowiednie do wielu marek pojazdów. Każdy samochód potrzebuje filtra paliwa, oleju, powietrza i kabinowego. Poszukując właściwych do Twojego auta filtry samochodowe przeglądniesz w sklepie market-filter.pl. Znajdziesz tam zestaw produktów wyselekcjonowany przez zespół fachowców motoryzacyjnej technologii filtrowania, bogata oferta pozwoli wybrać filtry kompatybilne z marką i modelem Twojego pojazdu.

filtry samochodowe

Czemu służą filtry paliwa i oleju?

Filtr paliwa jest odpowiedzialny za oczyszczanie paliwa z kurzu, opiłków i innych stałych cząstek, separuje również cząstki wody. Odpowiednio dobrany i systematycznie wymieniany zwiększa szansę na bezawaryjną pracę silnika. Przefiltrowane paliwo zabezpiecza samochodowy układ zasilania przed usterkami i korozją. W samochodach zasilanych benzyną filtry paliwa wymienia się średnio po przejechaniu od 40 000 do 60 000 km, natomiast silniki Diesla wymagają wymiany filtra co około 30 000 km. Czas wymiany wskazuje producent pojazdu, musisz jednak pamiętać, że korzystając ze złej jakości paliwa należy skrócić ten okres.

Filtr oleju usuwa zanieczyszczenia, które powstają ze zużywania się poszczególnych elementów silnika, niewłaściwie dobrany lub zużyty może w szybkim czasie doprowadzić do awarii silnika. Wymianę filtra oleju zaleca się po przejechaniu 15 000 km lub raz w roku.

Na czym polega działanie filtrów powietrza i kabinowego?

Rolą filtra powietrza jest neutralizacja zanieczyszczeń z powietrza zasysanego przez silnik, z piasku, kurzu, drobnych owadów. Bardzo ważne, aby taki filtr samochodowy został odpowiednio dobrany. Zastosowanie filtrów o zbyt małej przepustowości przyczynia się do wzrostu ilości sadzy w spalinach, zbyt duża powoduje niedostateczne oczyszczanie powietrza. Warto pamiętać, że zatkany filtr powietrza redukuje osiągi silnika auta.

Filtr kabinowy, zwany inaczej pyłkowym, stosowany jest zazwyczaj w pojazdach wyposażonych w klimatyzację. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które dostaje się do wnętrza pojazdu. Wymiana filtra powinna następować po przebiegu 15 000 km.

0 komentarze

napisz komentarz

pola oznaczone * są obowiązkowe