Co ile serwis samochodu, jak często serwisować auto?

Wykonywanie regularnego serwisu auta jest konieczne z kilku względów. Chodzi tu między innymi o zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale nie tylko. Jak często serwisować swój samochód i jakie elementy pojazdu powinny być sprawdzane podczas tego typu kontroli? Gdzie przeprowadzać serwis samochodu?

Jak często należy serwisować samochód?

Skąd właściciel samochodu ma wiedzieć, jak często serwisować pojazd? Otóż najważniejszym źródłem informacji jest instrukcja obsługi pojazdu, gdzie producent podaje zalecane interwały serwisowe. Zazwyczaj są to okresy wyrażone w kilometrach (np. co 15 000 km) lub czasie (np. co rok), w zależności od tego, co nastąpi szybciej. Do tego poszczególne części samochodu mogą wymagać serwisu częściej, na przykład filtry i olej należy kontrolować co 10000 lub 15000 km. Koniecznie trzeba też pamiętać o kontroli klimatyzacji. Niektórzy pewnie zastanawiają się, dlaczego warto serwisować klimatyzację regularnie, w końcu nie wpływa ona na ogólny stan techniczny samochodu. Ma jednak duży wpływ na komfort jazdy, a także zdrowie osób korzystających z samochodu.

Dlaczego serwis auta jest tak ważny?

Przede wszystkim od sprawności wszystkich układów w pojeździe zależy bezpieczeństwo osób, które nim jeżdżą. Ponadto regularny serwis zapewnia niezawodność pojazdu, ale także może być wymagany do zachowania gwarancji producenta. Nie bez znaczenia jest również to, że regularne kontrole i wymiana zużytych części mogą zapobiegać nagłym awariom i drogim naprawom. Samochód, który jest regularnie serwisowany, ma mniejsze szanse na wystąpienie poważnych problemów technicznych. Wbrew pozorom dbałość o dobry stan techniczny pojazdu to także oszczędność. Odpowiednia wymiana oleju i filtrów, pomaga w utrzymaniu optymalnej wydajności silnika, co przekłada się na lepszą ekonomię paliwa i mniejszą emisję szkodliwych substancji. Co więcej, samochód z dobrze udokumentowaną historią serwisową zazwyczaj zachowuje wyższą wartość odsprzedaży. Potencjalni nabywcy często wolą kupować używane pojazdy, które były regularnie serwisowane.

Na co zwracać uwagę podczas serwisu auta?

Na całe szczęście, będąc właścicielem samochodu, nie trzeba znać się dokładnie na wszystkich jego elementach. Zadaniem mechanika jest sprawdzenie wszystkich istotnych części i układów pod kątem ich zużycia oraz sprawności. Nie mniej warto przynajmniej z grubsza orientować się, co jest brane pod uwagę w czasie ogólnego badania technicznego pojazdu.

Niezwykle istotna jest kontrola układu hamulcowego, a także sprawdzenie układu kierowniczego i zawieszenia. Ponadto kontroli poddane powinny zostać płyny eksploatacyjne, filtry, olej, akumulator, opony, układ wydechowy i oświetlenie. W nowoczesnych pojazdach wykonywana jest także diagnostyka komputerowa, która pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych błędów. Istotna jest również inspekcja wizualna, czyli ogólna kontrola pojazdu pod kątem ewentualnych uszkodzeń czy wycieków.

Jeśli coś w sposobie działania Twojego samochodu Cię niepokoi, to koniecznie udaj się do mechanika, nie czekając do daty, na którą masz wyznaczone przeprowadzenie serwisu. Podziel się tym artykułem z bliskimi, którzy zastanawiają się, jak często powinni serwisować swoje auto.

0 komentarze

napisz komentarz

pola oznaczone * są obowiązkowe