Filtru oleju – na co zwrócić uwagę przed kupnem i wymianą?

Filtry oleju odpowiadają za bezproblemową jazdę, a ich regularna wymiana pozwala zaoszczędzić koszty ewentualnych napraw. Od nas dowiesz się, jak kupić odpowiedni filtr oleju.

Wymiana filtra oleju

Filtr oleju silnikowego to jeden z najważniejszych filtrów w pojeździe. Odpowiada za oczyszczanie oleju z za zanieczyszczeń, które dostają się do niego z powietrzem oraz z produktów spalania. Bez filtra oleju, doszłoby do zatarcia silnika, a właściwości samego oleju znacznie by się pogorszyły. Dlatego regularna wymiana jest szczególnie istotna – zaleca się zmianę filtra przy każdej wymianie oleju silnikowego. Zgodnie z zaleceniami producenta, należy także wymienić filtr oleju co 10- 15 tysięcy kilometrów.

Czym kierować się przy wyborze filtru oleju?

Przy zakupie, należy zwrócić uwagę na filtry oleju od renomowanych producentów. Wtedy otrzymujesz wraz z produktem gwarancję, że filtr oleju będzie miał odpowiednie parametry i właściwości. Różnice cen między markowymi filtrami a ich tańszymi zamiennikami nie są tak wielkie, a zyskasz pewność bezawaryjnej jazdy.

Rodzaje filtrów oleju

Piewszym kryterium w trakcie wyboru filtra oleju powinien być zastosowany materiał filtracyjny. Niewłaściwie dobrany wkład filtra oleju może spowolnić przepływ oleju silnikowego lub nie wychwycić dostatecznej ilości zanieczyszczeń. Możesz wybierać w filtrach oleju z wkładami na bazie celulozy wzmocnionej włóknami syntetycznymi lub z wielowarstwowych materiałów kompozytowych oraz z syntetycznych materiałów.

Za prawidłową filtrację oleju silnikowego odpowiadają także właściwe zawory filtra oleju. Przy montowaniu filtra na górnej lub bocznej stronie silnika należy pamiętać, by posiadał zawór przeciwzwrotny. Sprawia on, że po zgaszeniu silnika nadmiar oleju nie przecieka przez filtr. Warto też wiedzieć, że zawory filtrów otwierają się przy odpowiednim ciśnieniu, które dostosowane jest do parametrów silnika pojazdu. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie generowane przez silnik skutkować będzie niewłaściwym wykorzystaniem filtra oleju.

Co ma wpływ na zużycie w filtrach oleju?

Oprócz typowego dla filtrów zużycia spowodowanego działaniem zanieczyszczeń, na ich żywotność ma wpływ również sam rodzaj oleju. Syntetyczny olej silnikowy zużyje filtr dużo prędzej niż olej mineralny lub półsyntetyczny. Również ewentualny wyciek oleju na którymkolwiek etapie jego przepływu sprawia, że filtr musi pracować wydajniej.

Przykłady sprawdzonych filtrów oleju

Części silnika powinny być kupowane od sprawdzonych producentów. Filtry marki Filtron od lat są wykorzystywane przez polskich kierowców. Przy świetnej jakości oferują także dość niską cenę. Dla właścicieli Audi, Bentleyów oraz VW proponujemy filtry oleju marki Knecht. To niemiecka firma, która produkuje części samochodowe dopracowane w każdym szczególe, bezpieczne przy długim użytkowaniu.

Szeroką ofertę filtrów oleju w przystępnych cenach ma znany na polskim rynku Mann Filter. Produkty tej marki zapewniają pełen wybór, dla każdego pojazdu. Marka Bosch także produkuje filtry do samochodu, przeznaczone do modeli Fiata oraz Alfy Romeo.

Zakup online

Jeśli nie chcesz wydawać więcej za części u mechanika, dobrym pomysłem jest zakup filtrów oleju online. Pełną ofertę dostępnych na rynku filtrów znajdziesz na https://intercars.pl/szukaj/filtry-101/. Dzięki opcjom szybkiego wyszukiwania po modelu samochodu, przejrzysz najlepiej dobrane do Twojego samochodu wkłady. Pamiętaj, że przy każdej wymianie oleju, konieczna jest także wymiana filtra oleju. Inaczej zabrudzenia dostaną się do nowego oleju i do bloku silnika.

1 komentarz

Zuzanna wypoweidź:

Odpowiedz
24 listopada 2022 o 11:56

Ja nigdy nie wymieniałam oleju sama, zawsze prosiłam tatę by sie tym zajmował. Boję się dnia w którym będę musiała zrobić to sama 😛

napisz komentarz

pola oznaczone * są obowiązkowe