Zbieżność kół — problemy, objawy złego ustawienia, kiedy regulować?
Układ kierowniczy, sprawne zawieszenie w aucie odpowiada za bezpieczeństwo i komfort jazdy. Kiedy Twój samochód zamiast jechać wprost dziwnie się zachowuje i ściąga w jedną lub drugą stronę, reakcja na ruch kierownicą jest opóźniona powinieneś szybko udać się do warsztatu samochodowego celem sprawdzenia zbieżności kół. Jakie są objawy nieprawidłowego ustawienia zbieżności kół i kiedy ją regulować?
- Zbieżność kół – czym jest?
- Jakie są objawy braku zbieżności kół?
- Na co wpływa nieprawidłowe ustawienie zbieżności kół?
- Kiedy regulować zbieżność kół w samochodzie?
Zbieżność kół – czym jest?
Pod pojęciem zbieżności kół należy rozumieć wartość ustawienia kół pojazdu, przednich oraz tylnych w stosunku do siebie. Ze zbieżnością kół w samochodzie mamy do czynienia kiedy punkty kół usytuowane z przodu obręczy są bliżej siebie niż punkty znajdujące się w ich tylnej części. Dzięki odpowiedniemu położeniu kół względem siebie oraz wobec osi pojazdu zyskujesz gwarancję właściwego przylegania opon do nawierzchni.
Musisz wiedzieć, że nawet jeśli kupiłeś auto z całkowicie sprawnym układem kierowniczym to w miarę upływu czasu koła wymagają ponownej regulacji. Eksploatując swój samochód, siły działające w układzie mocowania kół wpływają na zmianę ustawienia kół pojazdu na jednej osi. Dlatego jeżeli minęło już trochę czasu od ostatniego przeglądu zawieszenia, Twój samochód uczestniczył w kolizji lub najechałeś na głęboką dziurę powinieneś niezwłocznie udać się do profesjonalnego mechanika. Samodzielnie nie jesteś w stanie wykonać ustawienia dlatego pamiętaj, że zbieżność kół warto regulować w sprawdzonym warsztacie samochodowym. Zabieg wymaga bowiem precyzji oraz specjalistycznego sprzętu, niezbędna jest też komputerowa geometria kół.
Jakie są objawy braku zbieżności kół?
Najbardziej typowym objawem braku zbieżności kół jest efekt ściągania samochodu w prawą lub w lewą stronę podczas jazdy wprost. Jeżeli sprawdziłeś i masz prawidłowe ciśnienie w oponach, a Twój samochód nadal samoistnie zjeżdża to sygnał do przeprowadzenia diagnostyki w warsztacie.
Kontrolę geometrii kół należy przeprowadzić kiedy musisz używać zbyt dużej siły podczas jazdy oraz kiedy Twój samochód zbyt łatwo wchodzi w zakręty.
Na co wpływa nieprawidłowe ustawienie zbieżności kół?
Niewłaściwe ustawienie kół względem siebie dla niektórych kierowców nie jest awarią, to jednak błędne przekonanie prowadzące najczęściej do wielu problemów. Brak prawidłowej geometrii kół powoduje większe zwiększone opary toczenia, co przekłada się na nadmierne zużycie bieżnika opon. Ważne, że złe ustawienie kół względem siebie sprawia, że pojazd zużywa zdecydowanie więcej paliwa oraz ma obniżoną manewrowość, co wpływa na mniejsze bezpieczeństwo jazdy.
Kiedy regulować zbieżność kół w samochodzie?
Sprawdzenia geometrii kół warto dokonać zawsze kiedy kupujesz używany samochód, wtedy koniecznie powinieneś przeprowadzić dokładny przegląd w warsztacie. Regulacja zbieżności kół jest wskazana raz w roku, najlepiej podczas wymiany opon z zimowych na letnie. Koniecznie udaj się do mechanika, kiedy auto uczestniczyło w kolizji lub wjechałeś w dziurę.