Czy klimatyzacja samochodowa powinna być włączona cały czas?

Klimatyzacja samochodowa to wynalazek, który sprawił, że długie godziny spędzane w aucie nie oznaczają ekstremalnie wysokich temperatur. Jest to jednak narzędzie, do którego obsługi warto podejść z pokorą oraz odpowiednią wiedzą. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, technicznych czy prawnych warto dowiedzieć się, czy klimatyzacja samochodowa powinna być włączona cały czas.

Klimatyzacja w samochodzie latem

Klimatyzacja samochodowa jest w stanie niesamowicie wychłodzić wnętrze samochodu, wiec należy bardzo uważać, podczas jej używania. Włączanie klimatyzacji w gorące dni może okazać się jedynym sposobem na komfortowe pokonanie długiej trasy. Warto jednak pamiętać, że w pewnym momencie będziemy zmuszeni opuścić nasz pojazd i zmierzyć się z otaczającym nas skwarem. Powtarzając takie działanie, na przykład podczas wycieczki w gorących krajach, nieprzyzwyczajony nasz organizm może ucierpieć na różnicy temperatur.

To jak działa klimatyzacja w samochodzie, jest w zasadzie dość proste. Dzięki temu za sprawą jednego panelu kontrolnego łatwo i szybko można wychłodzić wnętrze pojazdu. Zmieniając jednak otoczenie i temperatury otoczenia dość szybko, nasz organizm może być narażony na szok termiczny. Dostosowując układ klimatyzacji do najniższej możliwej temperatury, różnica ta może wynieść nawet do ponad 10 stopni Celsjusza. Takim zachowaniem bardzo łatwo spowodować u siebie na przykład zapalenie płuc. Właśnie dlatego włączając klimatyzację latem, należy szczególnie uważać na temperaturę poza samochodem. Nie zaszkodzi nawet rozważyć częściowe jej wyłączenie lub przynajmniej obniżenie temperatury.

Klimatyzacja samochodowa zimą

Może się to wydawać zaskakujące, ale w okresie zimowym włączanie klimatyzacji może być korzystne. Jest tak przede wszystkim ze względu na to, jak działa klimatyzacja w samochodzie. Warto wiedzieć, że używanie klimatyzacji w zimie to podstawa tego, jak dbać o cały układ. Jeśli auto klimatyzacja nie będzie używana przez długi czas, możliwe jest jej uszkodzenie w wyniku zardzewienia instalacji. Poza tym również ze względu na wilgoć możliwe jest powstawanie w układzie klimatyzacji różnego rodzaju grzybów.

Warto również pamiętać, że aktywny układ AC w pojeździe może być również dobrym narzędziem w walce z parującymi szybami. Dzięki strumieniowi świeżego powietrza z łatwością będziemy w stanie odparować szyby zimą. Warto więc rozważyć używanie klimatyzacji samochodowej zimą.

Auto klimatyzacja a przepisy

Dobrze pamiętać, że używanie AC w trakcie postoju w wielu europejskich krajach może spowodować nałożenie mandatu karnego na kierowcę. Zagłębiając się nieco zasadę działania klimatyzacji samochodowej, łatwo można zauważyć, że przeważnie działa ona przy włączonym silniku. Oznacza to więc, że w krajach, gdzie ograniczony jest czas postoju z włączonym silnikiem (np. Włochy), za niewyłączenie klimatyzacji samochodowej grozi mandat nawet do ponad 400 euro.

Zastanawiając się więc, czy klimatyzacja samochodowa powinna być włączona cały czas, odpowiedź brzmi — to zależy. Cały system powinien być uruchamiany przez cały rok, dla potrzeb czysto serwisowych. Należy jednak pamiętać, że nadmierne z niego korzystanie może prowadzić do kłopotów zdrowotnych czy kar finansowych.

1 komentarz

Ala Wielicka wypoweidź:

Odpowiedz
5 stycznia 2023 o 12:44

O, nie wiedziałam, że zimą też wypadałoby korzystać z klimy…. dlatego po sezonie tak dziwnie chodzi….

napisz komentarz

pola oznaczone * są obowiązkowe