Jak dbać o klimatyzację w aucie? Używanie klimatyzacji w zimie

Klimatyzacja w aucie to przydatny gadżet, zwłaszcza podczas upalnych dni. Nic tak nie przynosi ulgi jak przyjemny chłodek, podczas gdy na dworze skwar. Jednak przez bardzo wielu kierowców jest używana nie właściwie, co powoduje częste jej psucie. W poniższym artykule podpowiadamy, jak dbać o klimatyzację.

Klimatyzacja zimą

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio używana klimatyzacja przyczynia się nie tylko do jej poprawnego działania, ale przede wszystkim, do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Zwłaszcza w deszczowe i zimowe dni. Klimatyzacja włączana podczas niskich temperatur bardzo szybko osusza powietrze i usuwa zamglenia powstające na szybach, które w znaczny sposób utrudniają widoczność. Ponadto wilgotność powietrza połączona ze śniegiem, jaki przenosimy na ubraniach oraz na butach powoduje zbieranie się wody w samochodzie. To z kolei prowadzi do gnicia oraz grzybienia poszczególnych elementów tapicerki, wpływając tym samym niekorzystnie na nasze zdrowie. Wilgoć zbierająca się na szybach podczas silnych mrozów zamienia się w warstwę lodu. Dlatego też najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się lub ograniczenie wilgoci w pojeździe jest systematyczne osuszanie powietrza.

Klimatyzacja nie znosi bezczynności. Jej wydajność oraz efektywność uzależniona jest od częstotliwości jej użytkowania. Dłuższe nieużywanie, zwłaszcza zimą, powoduje częstsze powstawanie korozji na elementach ciernych sprzęgła sprężarki. Należy również pamiętać, że układ klimatyzacji odpowiadający za chłodzenie jest jednocześnie nośnikiem oleju dla sprężarki. Dlatego, jeśli przez dłuższy czas jej nie używamy, wówczas olej oraz czynnik chłodzący ulegają rozwarstwieniu, przez co po włączeniu klimatyzacji następuje nieprawidłowe smarowanie tychże elementów. W sprężarce tłokowej dodatkowo powstają rysy, pojawiają się opiłki, a to wszystko razem, wpływa na niszczenie całego układu. Zatem, aby uniknąć tych oraz innych problemów wynikających z nieużywanej klimatyzacji, najlepiej raz w tygodniu nawet na kilka minut ją włączyć.

Samochodowa klimatyzacja

Jak dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja bez względu na porę roku wymaga regularnych przeglądów oraz serwisowania. Przed włączeniem klimatyzacji warto przewietrzyć samochód. To pomaga w wyrównaniu temperatury, jaka panuje w samochodzie, z tą na zewnątrz. Dzięki temu klimatyzacja szybciej chłodzi lub ociepla wnętrze samochodu. Zawsze zamykaj okna. To w zasadzie „oczywista oczywistość”, że podczas jej pracy konieczne jest zamykanie okien. W przeciwnym razie urządzenie pracuje na znacznie zwiększonych obrotach, przez co pobiera więcej paliwa i szybciej się „męczy”. Raz w roku lub co 10 000 kilometrów rób przegląd klimatyzacji. To bardzo ważne, ponieważ podczas takiego przeglądu wymieniany jest filtr kabinowy i czyszczony cały układ klimatyzacji.

Istotne jest również systematyczne czyszczenie, odgrzybianie i dezynfekcja urządzenia. Najskuteczniejszą metodą jest ozonowanie, które można wykonać, umieszczając wewnątrz auta ozonator, który zabija wszystkie bakterie, roztocza oraz najmniejsze zanieczyszczenia klimatyzacji. Kiedy czujemy nieprzyjemny zapach, częściej parują szyby i pojawiają się szumy to znak, że niezwłocznie trzeba jechać do serwisu klimatyzacji. Wszystko to wskazuje na nieprawidłowo działający mechanizm.

1 komentarz

Marcin wypoweidź:

Odpowiedz
10 czerwca 2022 o 13:32

Ja używam klimatyzacji cały rok. Przed latem dokonuję jej serwisu, dobicia. Nie mam od lat z nią żadnych problemów. Wręcz nie wyobrażam sobie ani zimą, ani latem jazdy samochodem bez klimatyzacji.

napisz komentarz

pola oznaczone * są obowiązkowe