7 przykazań – czyli jak korzystać z klimatyzacji samochodowej

Jeśli jesteś właścicielem bądź właścicielką samochodu to zapewne zastanawiasz się w jaki sposób dbać o klimatyzację, aby działała sprawnie i nie wyrządziła szkody zarówno Tobie, jak i Twojemu pojazdowi.

Oto siedem praktycznych porad dla użytkowników samochodów osobowych, dostawczych i użytkowych. Zastosowanie się do poniższych punktów spowoduje, że podróż samochodem będzie wygodna, bezpieczna oraz zdrowa.

  • Niezależnie od tego czy masz klimatyzację automatyczną i dwustrefową, czy manualną, to temperatura wewnątrz pojazdu, w przypadku upalnej pogody, nie powinna być niższa niż 25°C. Zaleca się, aby różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz a temperaturą wewnątrz auta wynosiła 10 stopni. Jeśli o to nie zadbamy to możemy w ten sposób osłabić system odpornościowy, a to prowadzi do przeziębień.
  • Stopniowo zmniejszaj temperaturę we wnętrzu pojazdu. Takie działanie przyzwyczaja organizm do zmiany, nie powodując szoku termicznego.
  • Nawiew powinien być ustawiony na szybę, nie na ciało.
  • Aby klimatyzacja działała prawidłowo należy – zgodnie z zaleceniami producentów – pozamykać wszystkie szyby podczas działania nawiewu.
  • Kilka minut przed wyjściem z samochodu należy wyłączyć klimatyzację. Organizm nie dozna szoku termicznego, ponieważ w sposób naturalny przystosuje się do zmiany temperatury. Ma to szczególne znaczenie podczas upałów.
  • Zaleca się, aby korzystać z klimatyzacji również jesienią i zimą – zapobiega to rozszczelnieniu się osi sprężarki i może zmniejszyć koszty ewentualnej naprawy.
  • Raz w roku zadbaj o szczegółowy przegląd w najbliższym serwisie klimatyzacji. Regularne i fachowe działania, tj. odgrzybianie, wymiana filtrów, sprawdzenie ilości czynnika chłodzącego, zapobiegną w przyszłości wszelkim awariom.

0 komentarze

napisz komentarz

pola oznaczone * są obowiązkowe