Czym jest zbieżność, a czym geometria kół w samochodzie?

Bezpieczne i wygodne prowadzenie samochodu powinny być jednymi z ważniejszych elementów podczas jazdy. Aby koła w samochodzie prowadziły nas prosto, niezbędne jest poprawne ustawienie układu kierowniczego. Będąc przy tym zagadnieniu, warto wiedzieć, czym jest zbieżność, a czym geometria kół w samochodzie.

Czym jest zbieżność kół w samochodzie?

Aby poprawnie i bezpiecznie prowadzić samochód, warto zadbać o dobry stan i ustawienie opon oraz kół. Koła powinny być ustawione równo względem siebie, co nazywamy zbieżnością kół. W normalnych warunkach, auto podczas jazdy powinno jechać dokładnie prosto. Jeśli pojazd skręca samoistnie oraz zbyt łatwo wchodzi w zakręty, mogą to być objawy złego ustawienia zbieżności kół.

Zagłębiając się w temat jeszcze bardziej, można powiedzieć, że zbieżność kół w samochodzie to odpowiednie ustawienie przednich oraz tylnych punktów kół względem siebie. Na zbieżność kół w samochodzie należy zwrócić uwagę przede wszystkim dlatego, że źle ustawiony układ kierowniczy może zwiększać zużycie paliwa oraz szybsze zużycie bieżnika opon.

Czym jest geometria kół w samochodzie?

Poprawna geometria kół w samochodzie również opiera się na odpowiednim ustawieniu układu kierowniczego. Zbieżność kół jest więc jednym z elementów poprawnej geometrii kół w samochodzie. Innymi parametrami, które wchodzą w skład geometrii kół, są, między innymi kąt wybiegu, kąt pochylenia kół czy kąt pochylenia sworznia zwrotnicy.

Objawy źle ustawionej geometrii kół w samochodzie, są podobne do tych, na które należy uważać przy zbieżności kół. Najważniejszym sygnałem, który sygnalizuje pogorszenie się geometrii kół, jest więc samoistne zbaczanie z toru jazdy.

Jak ustawić zbieżność i geometrię kół?

Ustawienie zbieżności i geometrii kół w samochodzie jest istotne do poprawnej i komfortowej jazdy pojazdem. Najprostszym rozwiązaniem będzie tu wizyta w warsztacie, który dysponuje dedykowanym sprzętem. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne, a co więcej, może wymagać pozostawienia samochodu u specjalisty na dłuższy okres czasu.

Każda naprawa w samochodzie powinna być jednak uzależniona od poziomu jej skomplikowania oraz naszych umiejętności. Z racji tego, że poprawna geometria kół w samochodzie to składowa kilku ustawień, które mogą się okazać mniej lub bardziej skomplikowane w naprawie. Warto udać się więc do specjalisty przynajmniej po poradę.

Z drugiej strony zbieżność kół w samochodzie zależy wyłącznie od ustawienia kąta nachylenia kół. Jeśli czujemy się wystarczająco kompetentni i mamy możliwość do poprawnego zmierzenia odległości między punktami na kołach w samochodzie, zbieżność kół jest prostsza w ustawieniu. To jak ustawić zbieżność kół sprowadza się do odpowiedniego ustawienia tulei regulacyjnych na drążkach kierowniczych. Jak więc widać, bardziej skomplikowaną do ustawienia w samochodzie jest geometria kół, a zbieżność można wyregulować zdecydowanie prościej.

Odpowiadając więc na pytanie, czym jest zbieżność, a czym geometria kół w samochodzie, zbieżność to wyłącznie odpowiednie ustawienie kół względem siebie. Geometria kół jest natomiast określeniem zbiorczym na ustawienie różnych parametrów, które istotne są do poprawnego działania układu kierowniczego.

1 komentarz

Joanna Kocioł wypoweidź:

Odpowiedz
7 listopada 2022 o 13:12

Ja mam pecha do używanych samochodów, każdy który kupiłam zbaczał mi z drogi, musiałam po każdym zakupie pędzić do mechanika samochodowego.

napisz komentarz

pola oznaczone * są obowiązkowe